İslamiyet Öncesi Türk Tarihi

yorumsuz
847 kez okundu

İslamiyet Öncesi Türk Tarihi

 

 

Sizlere İslamiyet öncesi Türk tarihi hakkında bilgileri vereceğim. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. İlk olarak göçlerin nedenlerinden bahsetmeye başlayalım. Bu zaman da salgın olan hayvanlar yetersiz olmaya başlamıştır. Bunu sakın unutmayınız. Ayrıca Türkler bağımsızlıklarını kaybetmektedirler. Bununla birlikte de siyasal olarak anlaşmazlıklar meydana çıktı. Şimdi de göçlerin sonuçlarına gelelim. Orta Asya dünyada ki değişiklikler olarak da yayılmıştır. Ayrıca farklı yerlerde de Türk devleti kuruldu. Türkler kavimler göçünü de başlattı. Türkler sonra da Türk tarihini incelediler. Türklerin göç etmesi için otlar evcilleştirildi ve tekerlek de kullanılmıştır. Asya hun imparatorluğunda kurulduğu tarihi pek bilmiyordu. Metehan Çinliler ile de mücadele veriyordu.

Çin devleti aynı zaman da sınırlarında duvar örmeye de başlamıştır. Çin seddi denilen de bu zaman da tamamlandı. Metehan Çinliler ile mücadeleye devam ediyordu. Metehan gücünü daha da göstermek için Çinli bir bayan ile evlilik yapmıştır. Sonra da Mete han Çinliler ile bir anlaşma yapmak istedi ve onlar ile de sonra da dost kaldı. Ama daha sonra Hunlar zayıflamaya başladı. Mete Han öldükten sonra Hunlar batı ve doğu sonra da kuzey ve güney olarak ayrılmıştır. İslamiyet öncesi Türk tarihi hakkında bilgi alabilir ve bu konulardan bilgi alabilir ve bu konulardan çok güzel bilgiler elde edebilirsiniz. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Bu hep aklınızda bulunsun. Kavimler göçünde ise çok Çin baskısı alıyordu. Hun devletleri daha çok Aral gölünde toplanıyordu. Kavimler göçünde Roma imparatorluğu ikiye ayrılmak zorunda kaldı. Sonrasında da Batı Roma yıkılmıştır. Daha sonra derebeylik rejimi meydana çıkmıştır. Ardından Hun devleti geldi.

Hristiyanlık daha çok yayıldı. Göktürk devletinin başkenti Ötükendir. Doğu Göktürkleri 630 tarihindedir. Kutluk devletlerinden sonra Uygur devleti kurulmuştur. Devlet yönetimlerinden de biraz bahsedelim. Hükümdarlar törelere uygun olmuştur. Eski Türklerde hükümdarların yönetimi altındaysa ailede hangi üyeler varsa onlar tahta çıkıyordu. Yaşanan iç mücadelelerde zayıflama ortaya çıkıyordu. Ordularda meslekler askeri idi. Hukuk konusunda da yazılı bir şey yoktur. Uygur devletinde hukuk daha çok sağlam olmaktadır. Din ve inanış konusunda da dinleri Göktanrı idi. Sosyal ve iktisadi hayat gelişiminde de çadırlar vardı ve göçebelik hayat yaşamaktadırlar. Eski Türklerde hayat sınıfsız olmaktaydı. Aynı zamanda da kölecilik konusunda da yaygınlaşmıştı. Eski Türklerde gelir konusunda ipekler sağlanıyordu. Umarım İslamiyet öncesi Türk tarihi konusunda sizleri bilgilendiririz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 19 Eylül 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.