Türk İslam Devletlerinde Eğitim

yorumsuz
3.172 kez okundu

Türk İslam Devletlerinde Eğitim

Eğitim tüm insanlığın olmazsa olmaz ihtiyaçlarından biridir. Devletler kurulduğu günden itibaren eğitim hep en önemli konulardan olmuştur. Eğitime önem veren devletler bilimin öncüsü olmuş ve çağının ötesine geçmeyi başarmıştır. Türk İslam Devletlerinde Eğitim çok önemli bir yer tutmaktır. Yaşanılan dönemin en önemli bilim insanları Türk İslam âleminden çıkmıştır. Bilim insanlarına Türk İslam coğrafyasında gereken kıymet verilmiş ve en üst sıfatlarla adlandırılmışlardır. Bilim insanları çok nitelikli çalışmalar ortaya koymuş ve birçok alanda tarihe adlarını kazımışlardır. Türk İslam Devletlerinde Eğitim küçük yaşta başlamış ve medreselerde devam ettirilmiştir. Türk İslam Devletlerinde Eğitim sisteminin temelini pozitif bilimler ve İslam dini oluşturmuştur. Türk İslam Devletlerinde Eğitim nasıldır? Türk İslam Devletlerinde Eğitim önemi nedir? Türk İslam Devletlerinde Eğitim nasıl yapılmaktadır? Türk İslam Devletlerinde Eğitim kimler tarafından verilmiştir? Türk İslam Devletlerinde Eğitim konu anlatımı nereden bulunur? Türk İslam Devletlerinde Eğitim çıkmış sorular nasıl indirilir? Türk İslam Devletlerinde Eğitim için neler yapılmıştır? Türk İslam Devletlerinde Eğitim ortamı nasıldır?

Türk İslam Devletlerinde Eğitim ve bilim adamları kimlerdir? Türkler tarih sahnesine Orta Asya ile çıkmış ve göçebe bir yaşam sürmüşlerdir. Bu göçebe kültür onları hayatın her alanında etkilemiş ve düzenli bir eğitim sistemi kuramamışlardır. 751 Talas Savaşı ile İslamiyet’i kabul etmeye başlayan Türk boyları artık yerleşik hayatla birlikte eğitim sistemi içinde önemli adımlar atmışlar ve sistemi plan program çerçevesinde düzenlemişlerdir. Türk İslam Devletlerinde Eğitim önem kazanmış ve artık formal olarak yapılmaya başlanmıştır. Türk İslam Devletlerinde Eğitim tüm kesimlere yayılması için çalışmalar başlatıldı ve eğitim öğretim için yeni yöntem teknikler belirlenerek uygulamaya konuldu.

Türk İslam Devletlerinde Eğitim kurumları sayısı arttırılarak daha çok öğrenciye okul fırsatı sunulmaya başlandı. Böylelikle Türk İslam Devletlerinde Eğitim önemi arttı. Bu bilim ve teknolojiye fırsat yaratan eğitim ortamı sayesinde ünlü bilim adamları yetişti ve diğer ülkelerden bilim adamları gelmeye başladı. Türk İslam coğrafyası bilimin başkenti oldu. Türk İslam Devletlerinde Eğitim Karahanlılar dönemi ile altın çağını yaşadı. Dönemin tüm bilim adamları bilimin başkenti olan Kaşgar, Buhara gibi şehirlerde birçok bilimsel çalışmalara imza attılar. Medreselerde dersler verdiler. Türk İslam Devletlerinde Eğitim kurumları medreselerdir. Medreseleri ilk defa Karahanlılar Devleti açmaya başlamıştır. Türk İslam Devletlerinde Eğitim medresede eğitim veren kişilere müderris denmekteydi. Medreselerde yalnızca erkekler eğitim görüyordu.

Karahanlılar eğitimde burs sistemini de eğitime kazandıran devlettir. İlk medrese Semerkantta kurulmuştur. Daha sonra Büyük Selçuklu Devleti bu medreseleri geliştirerek büyük bilim adamları yetişmesini sağlamıştır. Örgün eğitim kurumlarının yanında yaygın eğitim kurumu olarak da Ahilik Teşkilatı toplumda çok önemli ve değerli bir yere sahipti. Ahilik Teşkilatında çıraklık eğitimi verilmekteydi. Ustaların yanında işe başlayan çıraklar işi iş üstünde öğrenerek ustalaşmaktaydı. Bu günümüz çağdaş eğitim felsefesindeki yaparak yaşayarak öğrenme kuramının da temelini oluşturmuştur. Türk İslam Devletlerinde Eğitim ne kadar kaliteli ve önemli olduğunu dönemin ünlü bilginleri İbni Sina, Farabi, Gazaliye bakarak da anlayabiliriz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 19 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.