Türk Dili ve Edebiyatı

yorumsuz
162 kez okundu

Türk Dili ve Edebiyatı

Türk kültürü çok eski ve çok köklü bir kültürdür. Yüzyıllar önce yaşamış atalarımızın o günkü şartlarını, yaşayış ve düşünüş biçimlerini bizlere aktaran dilimiz ve edebiyatımızdır. Gerek sözlü edebiyat ürünlerimiz gerekse yazılı edebiyat ürünlerimiz köklü kültürümüzün günümüze kadar ulaşmasına büyük katkılar sağlamıştır. Edebiyatın temel taşı dildir. Dil kültür ögelerini yıllar ötesine taşır. Geçmişten günümüze kadar edebiyat insanları eğitmek, bilgilendirmek için kullanılmıştır. Türk Dili ve Edebiyatı nedir? Türk Dili Edebiyatı ders notları nerede bulunur? Türk Dili ve Edebiyatı lisans eğitimi kaç yıl? Türk Dili ve Edebiyatı kaç yıl okumak gerekir? Türk Dili ve Edebiyatı okuyan ne iş yapar? Türk Dili ve Edebiyatı AÖF ders saati ne kadardır? Türk Dili ve Edebiyatı taban tavan puanları nelerdir? Türk Dili ve Edebiyatı iş olanakları nelerdir? Türk Dili ve Edebiyatı bölümü formasyon nasıl alınır? Türk Dili ve Edebiyatı okuyan kişilerde hangi özellikler bulunmalı? Türk Dili ve Edebiyatı çalışma alanları nelerdir?

Türk Dili ve Edebiyatı dilimizin yıllar içinde gelişimini, değişimini inceleyen çeşitli sanat eserleri barındıran bir bilim dalıdır. Edebiyat aynı zaman hitap sanatı, estetik ve güzelliktir. Edebiyat sanat çeşitleri içinde en yaygın ve popüler olanıdır. Türk Dili ve Edebiyatı çok köklü bir geçmişe sahip olmakla birlikte günümüzde de hala çok popülerdir. Atalarımızın çok geniş coğrafyalara yayılmalarından dolayı Türk Dili ve Edebiyatı büyük değişimler geçirerek günümüze kadar ulaşmıştır. Türk Dili ve Edebiyatı birçok coğrafyada can bulmuş, farklı kültürlerle iç içe geçerek eşi bulunmaz ürünler ortaya koyulmuştur. Türk Dili ve Edebiyatında şiirlerin, dörtlüklerin, türkülerin önemi çok büyüktür.

Üniversitelerin Türk Dili ve Edebiyatı bölümleri 4 yıllık lisans eğitimi vermektedir. Türk Dili ve Edebiyatı lisans eğitiminde dilimizin yapı şeması, yıllar boyu geçirdiği değişimler incelenir ve eleştirel/sorgulayıcı bakış açıları kazandırılır. Türk Dili ve Edebiyatının geçirdiği tüm evreler sıkı bir araştırma disiplini ile incelenir. Türk Dili ve Edebiyatı disiplinler arası çalışmaya çok önem veren bir bilim dalıdır. Türk Dili ve Edebiyatı birçok bilim dalıyla ilişkilidir. Örneğin; sosyoloji, felsefe, psikoloji, tarih, coğrafya, dini bilimlerden yararlanır. Osmanlı Türkçesi, Eski Türk Edebiyatı, Yeni Türk Edebiyatı, Göktürkçe, Uygurca, Türkoloji dersleri Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün en temel dersleri sayılmaktadır.

Türk Dili ve Edebiyatını lisans eğitimini başarı ile tamamlayan kişiler üniversiteden Türkolog unvanı ile mezun olurlar. Lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra eğitim fakültelerinden formasyon eğitimi alarak aynı zamanda Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni de olabilirler. Bilgi-belge yönetimi dalında, çeşitlik bakanlıkların arşiv kısımlarında iş olanakları bulunmaktadır. Üniversitelerde yüksek lisans eğitimlerini devam ettirerek bilimsel çalışmalara katkıda bulunabilirler. Türk Dil Kurumu ve TRT ‘de Türk Dili ve Edebiyatı mezunları iş sahası bulabilmektedir. Kişi kendi özverisi ile kendini geliştirerek lisans eğitiminde öğrendiği edebiyat dilleri ile çevirmenlik de yapabilir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 12 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.