Türk Dili Ve Edebiyatı Dersi

yorumsuz
456 kez okundu

Edebiyat Nedir? Türk Dili Ve Edebiyatı Dersinde Nasıl Başarılı Olunur

Edebiyat nedir? Edebiyat en basit anlamıyla bir ifade sanatıdır. Yazın olarak da nitelendirilen edebiyat bir duygunun, düşüncenin ya da olayın dili kullanarak sözlü ya da yazılı bir şekilde biçim kazandırılması ve ifade edilmesi sanatıdır. Öğretici bir metinle edebiyat sanatı kullanarak hazırlanmış bir metini karşılaştırdığınızda edebiyatın ne olduğunu çok daha net bir şekilde anlayabilirsiniz. Öğretici metinlerde sadece bilgi verilir. Konuya açıklık getirilir. Edebi metinlerde ise edebiyat sanatı kullanarak konu süslenir, etkileyici bir hale getirilerek düzenlenir. Edebi metinler daha çok insanların duygu ve hayal dünyasına hitap eden metinlerdir. Türkçe çok geniş ve edebiyat sanatına çok uygun bir dildir.

Okulda verilen Türk Dili ve Edebiyatı dersleri , geçmişten günümüze kadar Türk dilinin geçirdiği gelişim ve değişim aşamalarını, Türk dilinin edebiyattaki kullanımını , ve ünlü edebiyatçıları ve bunların dahil olduğu edebi akımların öğrenilmesini sağlar. Türk Dili ve Edebiyatı dersleri ile Türk dilinin yani Türkçe’nin yapısı gelişmesi, diğer dillerle olan bağlantısının anlaşılmasını sağlar. Türkçe’nin güzel ve doğru kullanılmasını, zengin ve detaylı ifade yeteneğinin geliştirilmesini sağlar. Türk edebiyat tarihinin öğrenilmesini sağlar. Edebiyat sosyal bir bilimdir. Edebi eserleri inceler. Edebi eserleri estetik yönden değerlendirir. Türk Dili Ve Edebiyatı Dersinde Nasıl Başarılı Olunur?

Türk Dili ve Edebiyatı dersi genellikle öğrenciler için zor bir ders olarak kabul edilir. Edebiyatçıların isimlerini ezberlemek, edebiyat akımlarını akılda tutabilmek, öğrencilere zor gelmektedir. Özellikle Türk Dili ve Edebiyatı için en zor kısımlar Osmanlı dönemi edebiyatıdır. Eski Türkçenin kullanıldığı eserlerin anlaşılması öğrencileri epey zorlar. Ancak her derste olduğu gibi Türk Dili ve Edebiyatı dersi de planlı ve özenli bir çalışma sistemi ile çalışıldığında , başarılı olunabilir. Öğrencilerin bol bol kitap okuması sadece Türk Dili ve Edebiyatı dersi için değil diğer derslerde de başarılı olmalarının en önemli sırrıdır. Okumak eylemi sürekli tekrarlandığında algılama ve anlama kabiliyeti inanılmaz derecede gelişir. Bol bol kitap okuduğunuzda okuduklarınız çok kolay aklınızda kalır ve kolay kolay aklınızdan silinmez.

Türk Dili ve Edebiyatı derslerinde uzun okuma metinleri bol bol bulunmaktadır. Sınavlarda okuduğunuzu tek bir okuyuşta anlayabilmek ve vakit kaybetmeden soruları yanıtlamak istiyorsanız okuma eylemine daha fazla zaman ayırmalısınız. Türk Dili ve Edebiyatı dersinde başarının en büyük sırrı okumaktır. Bunun yanında başarıyı arttıran diğer faktörler, derste öğretmeni iyice dinlemek, ders sonrasında işlenen konuları tekrar etmek, planlı ve programlı bir şekilde, konuların birikmesine meydan vermeden çalışmak, konular arasındaki ilişkilere benzerliklere dikkat ederek, akılda kalıcılığı arttırmak, bir konunun anlaşıldığından emin olduktan sonra yeni bir konuya başlamak olacaktır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.