Sayıların Yazımı

yorumsuz
488 kez okundu

Türk dilinde sayılar rakamsal simgeler dışında ayrıca yazıyla da yazılabilmektedir. Fakat bazı yerlerde sadece rakam yazılması gerekirken, bazı noktada da yazıyla yazılması yazım kuralı ve dil bilgisi kuralı açısından gereklilik arz eder.

Rakamsal Nitelikte Yazılması Gereken Durumlar

  • Saat, para tutarı, ölçü ve sayaç değeri taşıyan sayılar rakamla yazılır. (09.05, 12.21’de, 1.50 TL, 5 lira, 25 kilo, 30 kg, 50 km, 150 kilometre, 10 metre bez, 1.600 kişi…
  • Dört ve daha üstü basamağa sahip sayılar kolay okunabilirliği açısından sayıyla veya temel değeri yazıyla, diğerleri rakamla yazılabilir. (1 milyon, 3.000.500, 4 bin 250 kitap, 8 trilyon 650 milyar 3 milyon…

Yazıyla Yazılması Gereken Durumlar

  • Saat ve dakikalar metin içerisinde yazıyla yazılır. (Saat dokuzu beş geçerken, Sat yediye beş kala, Saat sekizi geçiyor, dokuz sularında, üç saniye sonra…)
  • Parasal işlemlerde senet, çek ve benzeri ticari belgelerde istenilen para kısımları bitişik olarak yazıyla ve rakamla yazılır. (450,40-dörtyüzelliTL,onaltıkr)

Diğer Yazım Kuralları

Birden çok sözcükten oluşmuş sayılar ayrı yazılır. (Üç yüz, Yedi bin, Yüz altmış, İki yüz elli…)

Yüzde ve binde işaretleri yazıldığında sayı ile değer arasında boşluk bırakılmaz. (%10, ‰60…)

İsimleri sayılardan ibaret olan iskambil tarzı oyunlar bitişik yazılır. (Altmışaltı, Yirmibir, Ellibir…)

Romen rakamları tarihi olay ve hükümdar isimleri dışında, ayrıca ayların yazılmasında, kitap ve dergi ciltlerinin sayılarında, kitapların asıl bölümlendirmelerinde ve madde sıralamalarında kullanılmaktadır. (II. Dünya Savaşı, XV. Yüzyıl, II Ahmet, IV Papa Andrea, II Edwardo, I. Cilt, II. Ay…)

Dört ve üzeri basamaklı sayılar sondan sayılarak üçlü grup halinde yazılır. (5.450, 50.000.000…)

Kesirli sayılar virgül (,) ile ayrılarak yazılır. (11,2 – 5,45…)

Sıra sayıları yazısal ve rakamsal bir bütün halinde yazılabilir. Sadece rakamla belirtilmek istendiğinde de rakam sonuna nokta (.) konulması gerekmektedir. (1. 2’inci, II. Ahmet, II’inci…) Rakamla beraber yazı kullanıldığında rakam sonrasında kesme işareti (‘) kullanılır sadece, nokta kullanılmaz.

Üleştirme sayıları rakamsal değil, yazımsal belirtilir. (2’şer değil ikişer, 10’ar değil onar…)

Özel bir durum ve zorunluluk olmadıkça cümle kesinlikle rakamla başlamaz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Eklenme Tarihi: 11 Mart 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.